Drevokazný hmyz
Červotoč, fúzač, pílovka, mravec
DREVOKAZNÝ HMYZ - nebezpečný škodcovia dreva
Drevené stavby či najrôznejšie drevené vybavenie má ľudstvo už od nepamäti. Poskytujú nám pocit pohodlia a že sme stále súčasťou prírody. Ohroziť statiku stavby ako aj rozložiť pôvodne krásnu skriňu na obyčajné prachové častice dokážu rôzne druhy škodcov dreva, ktorí s nami zdieľajú naše útulné obydlia. Ide o najrôznejšie druhy nenápadných ničiteľov, tzv. drevokazný hmyz, o ktorých nemusíme dlhú dobu vedieť. Druhov je celá škála, vyvíjajú sa v rôznych podmienkach, ale môžu sa dopĺňať a spôsobiť závratné škody. V prírode zohrávajú dôležitú úlohu pri rozklade starých, oslabených alebo odumretých stromov, čím podporujú prirodzený kolobeh života, no v ľudských obydliach však rozhodne nemajú čo robiť.
Prvým krokom v boji proti drevokaznému hmyzu je prevencia, preto je obzvlášť dôležité udržiavať drevo v suchu (vlhkosť pod 16%). Zamorenie býva tiež problémom starých drevených domov postavených z neošetreného dreva. Títo drobný škodcovia sa najčastejšie vyskytujú v suchom dreve. Drevokazný hmyz škodí hlavne dreveným konštrukciám, nábytku, podlahám a pod. Je nepriateľom hlavne pre milovníkov starožitného nábytku a doplnkov z dreva. Larvy týchto škodcov spôsobujú najväčšiu škodu, ktoré sa prehrýzajú drevom a postupne tvoria celý labyrint chodieb, ktoré sú medzi sebou prepojené. Narušujú štruktúru dreva a to sa postupne rozpadá na prach.
NAJROZŠÍRENEJŠÍ DREVOKAZNÝ HMYZ U NÁS
Červotoč
Najznámejší drevokazný hmyz opracovaného dreva v našich klimatických poodmienkach je červotoč. Dospelý jedinec má dĺžku 2,7 až 4,5 milimetra, hnedé elipsovité telo pripomínajúce mníšsky plášť.
Vďaka nemu drevo stráca pevnosť a rozpadá sa. Spôsobujú to jeho larvy, ktoré požieraním vo vnútornej štruktúre dreva vytvárajú chodby. Napadnutie je dlho ľudskému oku skryté, nakoľko larvy červotoča väčšinou nenarušujú vonkajšiu vrstvu dreva. Zamornie, či už minulé alebo prítomné, je diagnostikované malými okrúhlymi výstupovými otvormi s priemerom 1 – 1,5 milimetra. Aktívne zamorenie sa vyznačuje objavením nových výstupných otvorov s jemným dreveným prachom okolo. Táto prachovitá drť sa nazýva aj červotočina. Poškodenie vedie častokrát k totálnemu zničeniu drevej konštrukcie alebo predmetu.
Fúzač
Najčastejšie sa vyskytujúci drevokazný hmyz je fúzač, inak nazývaný aj tesárik. Dospelý jedinec má dĺžku 8 až 22 milimetrov, tmavohnedé sploštené telo s chĺpkami, ktoré tvoria nezreteľné škvrny.
Milujú teplo a v krovoch domov nachádzajú optimálne podmienky. Napadá hlavne drevo ihličnatých stromov a patrí k najzávažnejším škodcom stavebného dreva. Ich vývojový cyklus trvá 3 až 6 rokov, niekedy aj viac ako 10 rokov. Dospelé larvy fúzača vytvárajú dlhé chorby s oválnym prierezom. Dospelý jedinec sa po vyliahnutí prehlodá k povrchu dreva, kde otvorom opustí drevnú hmotu. Otvory tesárikov sú oválne s veľkosťou medzi 4 až 10 milimetrov.
Tento druh v napadnutom dreve dokážeme zlikvidovať len tlakovou injektážou, kedy sa drevná hmota napúšťa insekticídom.
Pílovka veľká
Pílovka, ináč nazývaná aj Piloritka, patrí medzi lietajúci drevokazný hmyz. Označuje sa aj ako hmyz čerstvého dreva, ktoré ešte nebolo zbavené kôry. Dospelé jedince merajú 12 až 40 milimetrov, sú kovovo modré, čierne alebo čiernožlté pripomínajúce osi.
Larvy sa vyvíjajú 2 až 3 roky hlavne v jedľovom, borovicovom, smrekovom a smrekovcovom dreve. Pri slabšej intenzite napdnutia je ich ľahké prehliadnuť, čo spôsobí zreteľné škody až o niekoľko rokov po vyletení hmyzu. Dospelé jedince sa prevŕtajú von a zanechávajú guľatý otvor o priemere 5 – 7 milimetrov.
Drevokazný mravec
Mravce drevokazné sú jednými z najväčších druhov mravcov a často žijú v symbióze s červotočmi a fúzačmi. Dospelé mravce merajú 7 až 14 milimetrov, telo a hlavu majú čiernej farby a časť zadočku s hruďou sú sfarbené do červena.
Ide o dlhoveký hmyz, ktorý žije v organizovanom spoločenstve. Vyhľadáva primárne ihličnaté drevo a stavby v blízkosti lesa. Drevo nepožiera, no ním vytvorené chodbičky drevo zoslabujú, ktoré následne býva napádané plesňami. Tieto plesne a huby tam donášajú mravce a tým urýchľujú skazu narušeného dreva.