Červotoč

Čo je červotoč a ako vyzerá?

Červotoč je drevokazný hmyz. Znamená to, že sa “zažiera” do dreva, čím ho poškodzuje. Je jedno či sa jedná o drevo v interiéri alebo v exteriéri. Nájdeme ho aj bežne v prírode. Rozoznávame rôzne druhy červotočov, podľa toho, na aký druh dreva či materiálu sa zameriavajú. Najčastejším miestom, kde sa stretávame s problémom drevokazného hmyzu sú však interiéry, hlavne starých budov. Hryzením vytvára súvislé chodbičky, ktoré, ak je ich už veľký počet, môžu vážne poškodiť drevený kus. Ak sa jedná o trám na vašej streche, môže dôjsť až k nebezpečným situáciám. Preto si na červotoče dávajte pozor.

Výzor tohto chrobáka je nenápadný. Málokedy má človek možnosť ho zahliadnuť. Typický pre ich výskyt je skôr zvuk, ktorý vydávajú pri hryzení dreva ich larvy. Samotný dospelý jedinec vyzerá ako hnedý chrobáčik o veľkosti 2 – 4mm. Dokáže sa prehrýzť cez rôzne materiály: drevo, plast, papier… Najnebezpečnejšie sú však larvy červotoča. Dospelá samička je schopná naklásť až 50 vajíčok do už vyhĺbených dierok v dreve. Z vajíčok sa za mesiac vyliahnu larvy. Biele, pomerne hrubé červíky s tmavou hlavičkou merajú aj 5mm. Larvy požierajú drevo vo veľkej miere. Po ich aktivite ostávajú chodbičky a jemný drevený prášok. Ďalšie vývojové štádium je nadchádza ať po 2 – 3 rokoch. Po vykuklení sa dospelý chrobák ďalej prehrýza drevom.

Ako odhaliť červotoča

červotoč drevokazný hmyz škodcovia dreva
Larvy červotoča vytvárajú cestičky v dreve

Súčasnú aktivitu tohto škodcu je ľahké odhaliť. Malé dierky na povrchu či jemné zvuky zvnútra dreva sú typickým znakom. Takisto drevený prášok pod nábytkom. Pokiaľ je možné, skúste prerezať časť dreva a presvedčiť sa či sa tam nachádzajú chodbičky. Bez zásahu do dreva možno po dreve poklopať. Má dutý alebo pevný zvuk? Môžete do neho aj jemne zarýpať ostrým predmetom. Kúsky dreva budú jemne odpadávať. Ďalšou možnosťou je jemne fúknuť na povrch dreva. Ak sa z neho zapráši jemný drevený prach, je isté, že ide o napadnutie červotočom.

Pokiaľ je napadnutie rozsiahle, určite riešenie tohto problému zverte do rúk odborníkom. Deratizér špecializujúci sa na červotoče a drevokazný hmyz má k dispozícii rôzne účinné prostriedky výlučne na profesionálne použitie. Od rozsahu a spôsobu poškodenia závisí aj samotný deratizačný zásah. Možno zvoliť postreky rôznych druhov, či hubenie plynom.

Drevo v starých domoch – trámy a nábytok napadnuté červotočmi

Pri veľkoplošnom výskyte, vo viacerých drevených predmetoch domu, bude hubenie tohto škoda na dlhé lakte. Takéto ošetrovanie dreva samostatne, bez pomoci odborníka, môže vyjsť veľmi draho a vôbec nemusí byť účinné. Jeho vývojový cyklus je pomerne rýchly. Je preto dôležité včasne odhaliť škodcu a primerane zasiahnuť nielen tam, kde sa už vyskytuje, ale preventívne ošetriť aj miesta, kde ešte nie je podozrenie na jeho výskyt.

Ako sa pred červotočom chrániť?

Najdôležitejšia je prevencia. Ochrana dreva by mala byť vo vašom záujme či už staviate nový dom, kúpili ste staršiu chalupu či starší dom. Používajte impregnáciu, ktorú možno nájsť v drogériách či predajniach špecializovaných na drevo a výrobky z neho. Nanáša sa štetcom, ponorením, prípadne – u už poškodeného dreva – injektážou do už vzniknutých chodbičiek. Ďalšími možnosťami sú ožarovanie dreva, biocídne prípravky či tradované babské rady.
Aby ste si boli istí nakoľko je váš domov zamorený a aký je najúčinnejší spôsob likvidácie červotočov práve pre váš prípad, odporúčame kontaktovať odbornú firmu, ktorá má dlhoročné skúsenosti s týmto a inými druhmi drevokazného hmyzu.

ako chranit drevo pred cervotocom a drevokazom
Vnútorná štruktúra dreva poškodená červotočom

Naše služby

Fumigácia/Plynovanie proti drevokaznému hmyzu

Fumigácia/plynovanie

Plynovanie fosforovodíkom / ošetrenie drevených konštrukcií vysokoúčinným plynom.

Zadymenie/Fog proti drevokaznému hmyzu

Zadymenie/fog

Ošetrenie napadnutých objektov vyvíjačom dezinsekčných par – termo fog.